Strona główna > Aktualności > Biblioteka Plenerowa - Relacja

Biblioteka Plenerowa - Relacja

D. Jasiewicz. Biblioteka Plenerowa Inauguracja

Przedsięwzięcie pn. „Biblioteka społeczna - nowoczesna przestrzeń kultury” nie mogłoby powstać, gdyby nie zaangażowanie i pomysł mieszkańców Darłowa i złożony projekt, który otrzymał wsparcie od Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 i projektu pn. „Rewitalizacja szansą na aktywną integrację”.

Projekt pn. „Biblioteka społeczna - nowoczesna przestrzeń kultury” pozwolił zakupić dwa ogólnodostępne regały na książki, które zostały Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Agnieszki Osieckiej.

3 sierpnia 2021 r. w dwóch miejscach w Darłowie pojawiły się regały społecznej, plenerowej biblioteki, dzięki którym można wypożyczyć książkę, przeczytać ją i zwrócić na miejsce albo zostawić w domu. W budkach można również zostawiać własne, przeczytane już książki lub czasopisma, które inni będą mogli przeczytać.

Taka wymiana książek to inaczej Bookcrossing czyli uwalnianie książek. Polega na przynoszeniu i zostawianiu swoich książek/czasopism w miejscach publicznych, np. w parku czy w pociągu, ale także w miejscach specjalnie w tym celu przygotowanych - skrzynkach, stolikach, półkach. Wszystko po to, by znalazca mógł je przeczytać. Inicjatywa została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych, a od paru lat znana jest również w Polsce.

Jeden regał plenerowej biblioteki znajduje się na placu przed Ratuszem Miejskim, drugi stanął przy Darłowskim Centrum Wolontariatu i Poczekalni Kultury na ul. Bogusława X 28. Regały plenerowej, społecznej biblioteki wykonane są z drewna i metalu, mają zamykane drzwi i szyby, dzięki czemu w wygodny sposób można zapoznać się z ich zawartością.

Książki i czasopisma znajdujące się na półkach pochodzą z darów od czytelników dla biblioteki miejskiej, ale przede wszystkim przynieśli je i podzielili się z innymi sami mieszkańcy Darłowa. Można je wziąć, przeczytać i odstawić na miejsce dla innych czytelników. Książki z plenerowej biblioteczki można wypożyczać za darmo i bez żadnych formalności, liczymy jednak, że po przeczytaniu będą one zwracane, tak by inni czytelnicy również mieli szansę na skorzystanie z lektury. Mile widziane będzie też przynoszenie do biblioteczek własnych, przeczytanych książek i wymienianie się w ten sposób swoimi lekturami z innymi amatorami czytania.

Książki nie lubią samotności, więc niech wędrują z rąk do rąk!

Piotr Chabiera

MBP w Darłowie

Biblioteka główna

Aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny używamy plików cookie zgodnie z opisem tutaj .
Klikając przycisk Akceptuję lub kontynuując przeglądanie naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na użycie plików cookie.

Akceptuję